İade Koşulları

1.    Arızalı veya hasarlı teslim alınan ürünün tamir veya değişim süreci


Satın almış olduğunuz ürün, teslim tarihinden itibaren ilk 3 (üç) gün içerisinde ürünü hiç kullanmadan arızalanmış veya kutudan kırık çıkmış ise; iletişim sayfamızda yer alan telefon numaralarından veya barishediyelik@barishediyelik.com e-posta adresinden bize erişip durumu bildirerek ürün tamir veya değişim sürecini başlatabilirsiniz.


Yapılacak görüşmenin ardından, sizden arızalı veya kırık olduğu tespit edilen ürünün anlaşmalı olduğumuz kargo şirketi ile geri gönderilmesi talep edilecektir.  Kargo ücreti BARIŞ HEDİYELİK EŞYA İMALAT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİtarafından karşılanacaktır. Ürünün tarafımıza faturası, tüm ilave donanımları ve orjinal ambalajı ile eksiksiz gönderilmesi gerekmektedir.


Ürünün stok durumu kontrol edilerek, ürün stokta mevcut ise birebir değişim yapılır ve  yeni ürün tekrar gönderilir. Stok durumunun müsait olmadığı durumlarda sizinle irtibata geçilerek ya ürün iade alınır ve müşteri tarafından ödenen ücret iade edilir, ya da müşterinin onayının ardından muadili bir ürün ile değişim yapılarak yeni ürün gönderilir. Bu gönderime ait kargo ücreti de BARIŞ HEDİYELİK EŞYA İMALAT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ tarafından karşılanır.


 


2.    Cayma hakkı kapsamında ürün iade süreci


Ürünün hasarsız ve kusursuz olarak müşterinin eline ulaşması ardından, teslim tarihinden itibaren 7 (yedi) günlük süre içinde neden belirterek, satın aldığınız ürünü, ürünü ve original ambalajını tahrip etmemiş olmak şartı ile, iade edebilirsiniz. İletişim sayfamızda yer alan telefon numaralarından veya info@agdekoratif.com eposta adresinden bize erişip durumu bildirerek iade sürecini başlatabilirsiniz.


Ürünün tarafımıza; faturası, tüm ilave donanımları ve orjinal ambalajı ile eksiksiz gönderilmesi gerekmektedir. Kargo ücreti Müşteri tarafından karşılanır. Ürünün alıcı ödemeli olarak tarafımıza gönderilmesi halinde ürün kabul edilmeyecektir.


Ürün tarafımıza yukarıda belirtilen şartlara uygun olarak ulaştırıldı ise Müşteri tarafından ürün için ödenen ücret, ürünün müşteriye ulaştırılması için ödenen kargo ücreti düşülerek Müşteri’ye iade edilir.


 


3.    Sipariş İptali


Siparişinizi kargolama sürecine girmeden önce iletişim sayfamızda yer alan telefon numaralarından veya  info@agdekoratif.com eposta adresinden bize erişerek iptal ettirebilirsiniz. Bu durumda Müşteri tarafından ödenen kargo bedeli dahil tüm ücret Müşteri’ye iade edilir.


Kargoya verilmiş olan siparişin iptalinin istenmesi durumunda 2. maddede belirtilen şartlara göre işlem yapılır.


 


4.    Ücret İadesi


 


Ücret iadesi gereken durumlarda;


         Kredi kartı ile yapılan alışverişlerin iade ödemesi, alışveriş yapılan karta yapılmaktadır, başka bir karta veya nakit olarak iade yapılamamaktadır. Kredi kartlarına yapılan iadeler, Ası Dekor'un talimatından sonra bankaya bağlı olarak bir iki gün içerisinde kart hesabınıza geçmektedir.


         Havale/EFT ile yapılan alışverişlerde, müşteriden alınan hesap numarasına en geç 2 gün içinde ücret iadesi yapılmaktadır.